Ćwiczenia po cesarskim cięciu

Hej:)

Jeśli śledzicie mojego bloga, z pewnością wiecie, że na cesarskie cięcie nie byłam przygotowana. Niestety stało się, jak się stało, a ja musiałam się z tym pogodzić, wiedząc, że okres rekonwalescencji jest znacznie dłuższy, niż po porodzie naturalnym. Ciężko było wytrzymać bez wysiłku, do którego był przyzwyczajony mój organizm przed ciążą, a nawet w trakcie jej trwania. Odliczałam czas, do dnia, w którym po raz pierwszy będę mogła wybrać się na siłownię i w ogóle wskoczyć w stały rytm treningowy. Ale ćwiczenia po cesarskim cięciu wzbudzają mnóstwo emocji, zarówno wśród lekarzy, instruktorów sportu, jak i samych kobiet, które urodziły w ten sposób. Bo kiedy jest ten najodpowiedniejszy moment, by zacząć ćwiczyć? Musimy sobie uświadomić, że „cesarka” to operacja, która w znaczny sposób ingeruje w nasze ciało. To, że blizna, którą widzisz jest w dobrej kondycji, wcale nie musi oznaczać, że tak samo szybko wygoiły się wszystkie powłoki i mięśnie

O czym warto pamiętać?

1. W pierwszych tygodniach zacznij od spacerów, z czasem zwiększaj ich tempo.
2. Chcąc ćwiczyć na siłowni na początek wybierz rower stacjonarny, lub bieżnię.
3. Przez pierwsze 3 miesiące (niektóre źródła podają nawet 6 miesięcy) oszczędzaj brzuch.
4. Gdy czujesz się już lepiej, możesz wybrać się na pilates, zajęcia „zdrowy kręgosłup”, basen, lub stopniowo wracać do aktywności, którą uprawiałaś przed ciążą.
5. Ale przede wszystkim słuchaj zaleceń swojego lekarza, oraz tego, co podpowiada Twoje ciało.
Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny. Kobiety bardzo aktywne wracają do ćwiczeń już trzy/cztery tygodnie po operacji. Niestety znam przypadki, u których zbyt szybki i mocny wysiłek doprowadził do rozszczepu mięśni brzucha. Warto, więc podejść do tematu na spokojnie:)
Jeśli chodzi o mnie, pierwszy raz na siłownię wybrałam się po około 5 tygodniach. Większość czasu spędziłam wtedy na rowerku i steperze. W następnej kolejności wykonałam ćwiczenia izolowane na dolne partie ciała (ruch odbywa się w jednej parze stawów), na niewielkich obciążeniach, tak by jak najmniej obciążać brzuch. Poza tym ćwiczyłam w domu, ale naprawdę bardzo spokojnie. Po około 10 tygodniach wybrałam się na zajęcia grupowe, w moim przypadku były to zajęcia indoor walking, które kontynuuje do dziś. Po trzech miesiącach rozpoczęłam trening siłowy.

DLOWR

 

Buziaki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s