Jakie buty dla dziecka – rozmowa z fizjoterapeutką Magdaleną Macul

magdalena Mgr Magdalena Macul – fizjoterapeuta, terapeuta metody NDT-Bobath, terapeuta metody FITS, instruktor masażu Shantala. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W swoim gabinecie zajmuje się rehabilitacją zarówno niemowląt jak i dzieci starszych.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zakładania bucików niemowlakom?

Stópki dziecka muszą wykonać kawał dobrej roboty zanim będą gotowe do przejęcia ciężaru ciała i chodzenia (przygotowania te mają miejsce już w brzuchu mamy!). Ciągłe ocieranie nóżki o nóżkę, kopanie, pchanie w podłoże, chwytanie rączkami za stópki i branie ich do buzi, pełzanie – wszystko to ma ogromne znaczenie. Stópki dziecka najlepiej rozwijają się nie będąc ograniczone niczym z zewnątrz. Dlatego zakładanie bucików dziecku, które jeszcze nie chodzi zupełnie nie ma sensu, gdyż w pewnym stopniu ograniczają one stopom ich ruchomość i swobodę. Poza tym stópka dzięki możliwości bezpośredniego ocierania się i dotykania różnych faktur i materiałów o różnej temperaturze, kształcie i twardości rozwija swoje funkcje czuciowe. Zatem nie blokujmy stópek i pozwólmy wykonywać im swoją pracę tak jak zaplanowała to natura 🙂

W czym dziecko powinno chodzić po domu? – na boso, w samych skarpetach, czy kapciach (jeśli tak to jakie wybierać, na co zwracać uwagę przy ich wyborze?)

Im więcej dziecko ma szansę przebywać na boso – tym lepiej. Jeśli jest zimno – załóżmy skarpetki z „antypoślizgiem” lub kapcie na cieniutkiej podeszwie („skórce”), a jeśli jest ciepło, pozwólmy dzieciom na intensywny trening stópek bez „wspomagaczy” :).  Wówczas receptory, których w stopach jest całkiem sporo, mają szansę lepiej odczuwać podłoże i uczą się odpowiednio reagować w różnych sytuacjach. Stopy są jednym z organów równowagi – widać to dobrze w momencie zachwiania – stópka ani na chwilę nie zastyga w miejscu, mięśnie intensywnie pracują, a paluszki czasem zaciskają się, aby uchronić przed upadkiem (co z początku nie zawsze się udaje 🙂 ). Dzięki przenoszeniu ciężaru ciała raz z jednej nóżki na drugą, wspinaniu się na palce itp. oraz bezpośredniemu kontaktowi z podłożem mięśnie kształtujące łuki stópek mają lepsze warunki, aby się wzmacniać i rozwijać.

stopy

Jakie powinny być buty dla dzieci uczących się chodzić?

Przy wyborze butów dla dzieci w każdym wieku powinniśmy zwracać uwagę na kilka elementów:

  • Podeszwa – powinna być cienka, giętka, pozwalająca wyginać się na wszystkie strony oraz w 1/3 długości buta (od strony palców), po to aby nie utrudniać stópce fazy przetaczania podczas chodzenia.
  • Czubek buta – nie powinien być ostro zakończony, gdyż paluszki potrzebują dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Najlepiej jest kiedy czubek oraz tył buta są leciutko uniesione (ułatwienie przetaczania stópki).
  • Wiązanie, zapięcie – nie może blokować ruchów stóp w stawie skokowym, ale też powinno być na tyle mocne, aby stópka nie „uciekała” na boki.
  • Śródstopie – tu but powinien najlepiej przylegać do stopy, być dobrze wyprofilowany co zapobiega koślawieniu stópek (uciekaniu do środka). Jeśli cholewka jest wyższa to nie powinna być twarda!
  • Zapiętek – ani sztywny ani zbyt miękki – powinien być dobrze wyprofilowany i dobrze przylegać do pięty.

Co gdy okres nauki chodzenia przypada na sezon letni? – czy sandałki to dobry pomysł? Jeśli tak to jakie, jeśli nie to, co zakładać dzieciom w lato?

Sandałki są OK pod warunkiem, że dobrze trzymają stopę (a konkretnie śródstopie i okolicę kostki), pięty nie uciekają na boki, a paluszki nie wysuwają się za mocno do przodu.

Czy ważne jest tworzywo z których buty są wykonane?

Oczywiście, jest to bardzo ważne ze względu na funkcję termoregulacyjną stóp. Materiał powinien być przewiewny, utrzymujący ciepło i odpowiednią wilgotność. Skóra stóp musi w nich „oddychać”! Tak samo jak u dorosłych 🙂 Obecnie oprócz butów skórzanych, producenci oferują wiele innych zamienników spełniających powyższe warunki.

Buty ortopedyczne – czyli właściwie co to za buty? Dla kogo przeznaczone? Słyszałam opinię, że dziecko przez pierwsze lata powinno chodzić tylko w butach ortopedycznych.

Buty ortopedyczne przeznaczone są dla dzieci z poważnymi wadami stóp i jeśli byłyby koniecznie – lekarz na pewno zwróciłby na to uwagę.

Czy warto kupować buty większe np. o rozmiar, „by były na dłużej”?

Aktualnym zaleceniem jest kupowanie butów o „pół rozmiaru” większych. Jeśli chodzi o długość wkładki to u dzieci do 2. roku życia powinna być ona dłuższa o 3-5 mm niż długość stópki dziecka (od dużego palca do pięty), później im większe dziecko tym ten zapas powinien się zwiększać (o 6-8 mm, a jeśli dziecko bardzo szybko rośnie to nawet i więcej). Pamiętajmy, że podczas chodzenia stopy dzieci i mniejszych i większych delikatnie wydłużają się, dlatego zapas ten jest konieczny.

A co z butami po starszym rodzeństwie? Czy „dziedziczenie” obuwia to dobry pomysł?

Każda stopa jest inna, inaczej zbudowana, inaczej się w bucie układa, także odradzam noszenie butów po starszym rodzeństwie, gdyż są one już rozchodzone i mogą nie trzymać stopy tak jak buty nowe. Najlepiej, aby każde dziecko miało buty dobrane indywidualnie.

rehafitJeśli macie jakieś pytania, czy wątpliwości, zapraszam do odwiedzenia strony Magdy – www.rehakid.com.pl, a także do polubienia funpage’a na Facebooku – www.facebook.com/rehakid 🙂

5 myśli na temat “Jakie buty dla dziecka – rozmowa z fizjoterapeutką Magdaleną Macul

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s