Pozbądź się nadmiaru wody z organizmu

Jesteś senny, nie masz na nic siły, na dodatek borykasz się z obrzękami? Wina może leżeć po stronie nagromadzonej się w twoim organizmie wody. Sprawdź, jak temu zapobiec.

Myślenie, że nadmiar wody w organizmie wynika właśnie ze zwiększonego jej spożycia, jest błędne. Otóż zbyt małe picie wody może skutkować jej gromadzeniem się w naszym organizmie, który ze względu na małą ilość jest zmuszony do jej magazynowania.
Na gromadzenie się wody w organizmie narażone są częściej kobiety niż mężczyźni. Powodem są wahania hormonalne, a także źle zbilansowana dieta bogata w sól. Powód może być też znacznie poważniejszy, świadczący o chorobie, stąd tak ważne jest, by picie wody weszło nam w krew.

Objawy nadmiaru wody

Zatrzymanie się wody w organizmie objawia się przede wszystkim obrzękami w okolicach kostek. Spowodowane jest to gromadzeniem się płynu w tkankach. Jednak pojawienie się obrzęków jest następstwem wcześniejszych objawów, które bagatelizujemy bądź w ogóle nie zauważamy.  Należą do nich gwałtowny wzrost wagi nawet o 2 kg, lekko opuchnięte oczy, które traktujemy jako skutek niewyspania. Mogą pojawić się także delikatne obrzęki palców i stóp. Jeśli przyczyną gromadzenia się wody są wahania hormonalne, objawy powiązane są z tymi odczuwalnymi w trakcie napięcia miesiączkowego.

Przyczyny

1. Zbyt mała ilość spożywanej wody
Organizm człowieka składa się w większej mierze z wody, dlatego tak ważne jest stałe jej uzupełnianie. Zaleca się, by dziennie spożywać 2-2,5 l płynów dziennie. Dla osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na wodę jest jeszcze większe. Gdy ilość płynów dostarczanych naszemu organizmowi spadnie poniżej litra dziennie, narażamy się na odwodnienie, szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
2. Zła dieta
Za bezpośrednią przyczyną gromadzenia się wody w organizmie stoi sól, która znajduje się szczególnie w produktach mocno przetworzonych, takich jak konserwy, chipsy, marynaty, gotowe dania, sosy, fast foody, czy zupki w proszku. Zbyt dużo sodu posiadają także tłuste wędliny, ser dojrzewający, a zwłaszcza jarzynki, które używamy do przyprawiania potraw. Warto zastąpić je ziołami. Do nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie przyczynia się także spożywanie alkoholu, który poprzez swoje działanie odwadniające zmusza organizm do magazynowania wody w tkankach.
Jak zniwelować zbyt duże ilości sodu w organizmie?
Jedzmy świeże warzywa i owoce – zawierają duże ilości potasu, który niweluje szkodliwe działanie sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w warzywach strączkowych (fasoli, grochu, soi, soczewicy). Dobrym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po produkty o działaniu moczopędnym (arbuzy, truskawki, melony, grejpfruty, czereśnie, seler naciowy, ogórki, pomidory).
3. Mało ruchu
Zbyt mała aktywność fizyczna wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Ruch to zdrowie i ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu. Siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Zwykły spacer może temu zapobiec,  bo uaktywnienie mięśni pobudza krążenie.
Do czego doprowadza niskie spożycie wody:
rozdrażnienie
brak apetytu
wysychanie błon śluzowych
zaparcia
bezsenność
zmniejszenie ilości moczu, mniejsze usuwanie toksyn z organizmu
bóle głowy
zaburzenia oddychania
zaczerwienienia skóry

M.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s