Posłuchaj!

Czasami, a prawdę mówiąc, coraz częściej zastanawiam się, czy aby na pewno żyję w tych czasach, co powinnam. Jestem pewna, że część z Was ma podobnie. Być może drażnią nas inne rzeczy, a może mamy ze sobą wiele wspólnego?

Mając dziecko z przerażeniem patrzę na to w jakim kierunku zmierzamy, my – ludzie. Niby uczestniczę w tym życiu. Już nie razi mnie golizna na instagramie, kreowanie swojego wizerunku w sposób dla mnie niezrozumiały, przedziwny, często nawet prześmieszny. Ale gdy pomyślę, że moje dziecko wkrótce zobaczy to wszystko, nie wiem czy będę w stanie odpowiedzieć na pytania, które od niej wtedy usłyszę. Bo jak wytłumaczyć, że kobieta świeci biustem albo pokazuje inne części ciała wystawiając się na ocenę nieznanych jej osób? Robi to bo…no właśnie bo co? Nie mam pojęcia. Choć swoją drogą lepiej niech pyta rodziców, lepsze to, niż czerpanie wiedzy z innych źródeł.

Ale nie o instagramie będzie dzisiaj. Dziś chcę skupić się na czymś innym, choć pewnie podobnie zdeformowanym jak wizerunek  niejednej osoby w mediach społecznościowych. Słuchanie – o tym dziś! Zastanawia mnie, ile z nas oblałoby kartkówkę właśnie z umiejętności słuchania. Ile z nas poprawnie odpowie na pytania dotyczące treści przed chwilą usłyszanej?

Macie tak, że z kimś rozmawiacie, bo chcecie przekazać mu coś ważnego, albo po prostu rozmawiacie, bo tak wyszło i widzicie, że po dwóch zdaniach Wasz słuchacz się wyłącza? Wiecie jak to rozpoznać? Po oczach! Oczy zdradzą wszystko. Ci bardziej doświadczeni w „słyszeniu bez słuchania” potrafią nawet kiwać głową,  przytakiwać, może nie w tych momentach, co potrzeba, ale potrafią! W zasadzie powinno docenić się takie umiejętności. Robienie tylu rzeczy naraz z pewnością wymaga ogromnego nakładu sił.

I niby teraz mnie to śmieszy, może nawet  udałoby mi się pociągnąć  ten temat utrzymując go w gatunku komedii, ale nie chcę, bo Słuchanie to według mnie podstawa. Podstawa uczenia się, podstawa wyciągania wniosków, podstawa relacji damsko-męskich, podstawa przyjaźni, podstawa relacji rodzinnych. Podsumowując, Słuchanie to największa podstawa ze wszystkich podstaw;)

Fakt, może ja się po prostu do tego przyzwyczaiłam. Może faktycznie zazwyczaj byłam wysłuchiwana, a co nie dosłuchali moi rodzice, to dosłuchały koleżanki na co piątkowych spotkaniach w mieszkaniu jednej z nich. Ale wspominając tamte chwile chciałabym żeby i teraz, w dorosłym życiu ludzie się słuchali.

Rozumiem, że jesteśmy zmęczeni, rozumiem, że w natłoku obowiązków nie mamy siły, rozumiem, że mamy złe dni, może nie chcieć się nam poćwiczyć lub poczytać, ale według mnie nic nie tłumaczy niesłuchania. Wiesz dlaczego? Bo słuchanie kompletnie nic nie kosztuje. Może pomyślisz teraz, że kosztuje! Że wszystko, co robimy wymaga odrobinę wysiłku! Serio? Byłaś w stanie przez ostatnie osiem godzin wykonywać obowiązki związane z Twoją pracą, być może podczas tych ośmiu godzin zrobiłaś coś fenomenalnego, niezwykłego, co zasługuje na oklaski. Nie zrobiłaś? To tym bardziej nie tłumacz, że nie słuchasz, bo nie masz siły. Słuchanie wymaga wyłącznie odrobinę chęci.

Wiesz dlaczego? Dlatego, że powinniśmy być wdzięczni, że ktoś chce do nas mówić. Że ktoś czuje potrzebę podzielenia się właśnie z nami swoim problemem albo osiągnięciem. Wiesz dlaczego jeszcze? Bo w pewnym momencie, widząc, że nie słuchamy ta osoba już więcej do nas nie przyjdzie. Nie będzie chciała się z nami podzielić choćby najmniejszą sprawą. Może nie poczujemy straty, ale co gdy poczujemy?

Może uznasz, że ten wpis jest jakiś taki poważny, może zbyt poważny. Być może tak jest. Ale chcę Ci powiedzieć i prosić – Słuchaj! I doceń, że ten ktoś jest i chce się z czymś z Tobą podzielić. Życie jest nieprzewidywalne, dlatego doceńmy drugiego człowieka, cieszmy się, że jest, szanujmy go i posłuchajmy… może naprawdę ma do powiedzenia coś istotnego.

Pozdrawiam,

M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s